Elk jaar was het weer spannend als leerling van het Onze-Lieve-Vrouwe-College in Halle in de jaren 90. Hebben we de maandag van carnaval vrij of niet? Ik herinner mij nog dat ik naar het kantoor van directeur Raymond Clement ging om een vrije dag te bepleiten. “Zo’n belangrijke traditie voor onze stad, u heeft er zelfs een boek over geschreven. Dat kan u toch niet negeren? Als school in het centrum ben je ingebed in een sociaalculturele context en leef je niet in een ivoren toren.” Maar vaak viel Halfvasten en carnaval in de examenperiode en dan hadden we soms op Krottemondjag examen wiskunde en op dinsdag wél vrij.

De voorbije jaren is carnaval in Halle alleen maar groter geworden en ook het maatschappelijk draagvlak is toegenomen. En dus hielden de meeste scholen daar echt wel rekening mee, met een vrije dag op maandag. Zoals in Don Bosco Halle. In het Go! Technisch Atheneum kregen de leerlingen zelfs op maandag én dinsdag vrij. Misschien omdat de helft anders toch ‘ziek’ thuis zou blijven of in slaap in de schoolbanken zou zitten of hangen.

In Aalst speelt dat probleem niet. Daar vieren ze carnaval rond Vastenavond en dus valt hun feestweekend in de krokusvakantie. Maar in Halle is carnaval al sinds 1905 met Laetare of Halfvasten, 4 weken na Aalst. Komend schooljaar verandert er op vraag van onderwijsminister Zuhal Demir (N-VA) heel wat. Facultatieve vakantiedagen verdwijnen in zowel basisscholen als in secundaire scholen.  En pedagogische studiedagen (waarbij leerkrachten een opleiding krijgen en de leerlingen vrij hebben) worden afgeschaft in het middelbaar onderwijs, in basisscholen zijn ze beperkt tot 3 halve dagen per schooljaar.

Het gevolg is dat scholen hun leerlingen en leerkrachten niet langer een dagje vrij kunnen geven op bijzondere feestdagen voor de lokale gemeenschap. Dus niet voor de kermis, de jaarmarkt of in Halle voor carnaval. Terwijl een volledige stad bij wijze van spreken plat ligt en iedereen in de ban is van hét event van het jaar, moeten de scholen blijven draaien. Bizar dat een minister van een partij die Vlaamse tradities en lokale eigenheid zo hoog in het vaandel draagt, nu beslist om de facultatieve vakantiedagen af te schaffen.

In een reactie stelt het kabinet van minister Demir dat scholen wél nog een vrije dag kunnen inlassen voor een lokaal evenement, als ze de verloren lesdag op een ander moment in het schooljaar recupereren. Andere scholen lossen het dan weer creatief op door evaluatiedagen te plaatsen op de maandag of dinsdag van carnaval. Dan zijn de leerlingen thuis, maar moeten de leerkrachten wél op de school aanwezig zijn. Dus nog steeds pech voor de leerkrachten die actief zijn in het Halse carnaval. Op sociale media wordt gesuggereerd dat je als individuele leerling vrijaf kan krijgen voor deelname aan culturele activiteiten. Dat kan enkel als je lid bent van een culturele vereniging (carnavalsgroep lijkt ons daaronder te vallen), maar dus niet als toeschouwer en na akkoord van de directie.

En zo moet iedereen op zoek naar een creatieve oplossing. Halle heeft geen traditie van politieke thema’s, maar het zou me niet verbazen als er voor 2027 deze keer karikaturen van Zuhal Demir in de maak zijn. Net als individuelen met een uit de kluiten gewassen paal, nu het kunstwerk ‘Blown’ afgezaagd is op het Bevrijdingsplein. Krijgt Kevin Hannon eindelijk navolging. Hij loopt al jaren iedere carnaval met een ‘piket’ rond 🙂